Dofinansowanie unijne

Unia Europejska pomaga w finansowaniu projektów i działalności organizacji, które przyczyniają się do realizacji unijnych programów i strategii. Większość przedsiębiorców doskonale wie, jakie znaczenie ma uzyskanie dofinansowania na start. Pierwsze miesiące po uruchomieniu działalności gospodarczej to szczególny czas, w którym właściciele mikrofirm ponoszą wyjątkowo duże koszty. Nie każdy przedsiębiorca jest na te koszty przygotowany. Nie warto rezygnować z możliwości otwarcia własnej firmy ze względu na ograniczony budżet.

Początkowe koszty niekoniecznie zwiększają innowacyjność firmy, ale są niezbędne do tego, aby rozpocząć prowadzenie biznesu. Dlatego warto sprawdzić, czy w ramach prowadzonej działalności są szansę na uzyskanie dotacji ze środków unijnych. Dofinansowania z Uni Europejskiej kierowane są przede wszystkim do osób bezrobotnych, które: nie ukończyły 30. roku życia i chcą kontynuować naukę – takie osoby mogą otrzymać dotacje na rozwój firmy lub dofinansowanie edukacji; ukończyły 30. rok życia – takim osobom UE również oferuje fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej bądź dofinansowanie szkoleń zawodowych. Kwota, jaką można w ten sposób uzyskać, to nawet 40 tysięcy złotych. Na jej wydanie młody przedsiębiorca ma 12 miesięcy.

Więcej informacji na temat dotacji unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej można znaleźć na portalu Funduszy Europejskich lub na stronie Urzędu Pracy właściwego dla naszego regionu. Dofinansowanie unijne na innowacje firm Innowacyjne rozwiązania są bardzo mocno wspierane przez Fundusze Europejskie. Dlatego przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności operacyjnej współpracują z jednostkami badawczymi albo zajmują się wdrażaniem innowacyjnych produktów lub usług, mają wiele możliwości pozyskania dotacji unijnych. Środki na innowacje są dostępne w ramach programu Polska Wschodnia oraz w programach regionalnych dla województw: lubelskiego; podkarpackiego; podlaskiego; świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.